PER ASPERA – AD ASTRA

I THINK TANK


PER ASPERA – AD ASTRA

I THINK TANK


Зустріч Зеленського та Трюдо в контесті українсько-канадських відносин

Зустріч Зеленського та Трюдо в контесті українсько-канадських відносин

Українсько-канадські відносини відрізняються серед інших своєю феноменальністю. Загалом, Канада, де проживає третій за розміром осередок украінців (після України та РФ) — це свого роду країна-рятівник для України. Таких помічників в історії української державності було чимало, проте з трішки іншим характером підтримки. Це ніби хтось із сім’ї виїжджає на заробітки закордон, присилає частину своєї європейської чи американської зарплати родичам, які залишились в Україні. Ось так само діє канадський уряд. Держава, що налічує більше мільйона етнічних українців, які зберегли свою національну ідентичність крізь століття та 7 тис. км відстані, і є тим членом сім’ї, який виїхав за кращим життям. 

Допомога Канади в питаннях українців звичайно завдячує позитивно-активній позиції діаспори, яка завжди пам’ятає про своїх родичів та коріння. У жодній іншій країні не можна знайти таку кількість громадських утворень закордоном, які постійно консолідують біля себе українців, чим зберігають їх національну ідентичність. Конґрес Українців Канади, Союз українських студентів Канади, Українсько-канадський фонд Тараса Шевченка та багато інших регіональних утворень, у яких основна мета – зберегти в собі українця та допомогти члену сім’ї, яку розділяє океан.

Зустріч Володимира Зеленського та Джастіна Трюдо – це свого роду прогнозоване знайомство, яка не могло мати негативного закінчення. Чому? Зараз спробую пояснити. Є три характерні риси та інтереси, які їх об’єднують:

По-перше, це, звичайно, вік. Молодий, амбітний, енергійний, відкритий – це риси, якими характеризують канадці свого прем’єр-міністра Джастіна Трюдо. Проте, чомусь після прочитання цих прикметників, у мене з’являється образ президента України Володимира Зеленського. Так, саме ці риси й об’єднують політичних лідерів двох держав. 

По-друге, політичний характер. «Ліквідатори пафосу», політична відкритість та гумор.   Звичайно остання риса не може залишитись осторонь читацької уваги. Якщо щодо якостей Зеленського як гумориста не потрібно пояснювати, то варто зазначити, що й жартівливий дух Трюдо молодшого також має своє місце. Жарти в ефірі, позивний настрій, легалізація марихуани, завжди яскраві шкарпетки або просто відсутність негативу на обличчі –  ось справжній Джастін Трюдо.

Третє – спільні інтереси. Напередодні парламентських виборів, Джастін Трюдо не буде проти залучитися підтримкою української діаспори в Канаді, особливо на тлі корупційних скандалів, у яких звинувачують Трюдо щодо тиску на генерального прокурора. Рейтинг ліберальної партії бажає бути кращим, якщо вони хотіли б залишити свої позиції на найближчих виборах. 

https://rubryka.com/

ПРО ЩО ДОМОВИЛИСЬ

Під час брифінгу лідери двох держав відзвітували про виконану роботу. Є декілька речей, які вдалось зафіксувати:

1.     Крок за кроком до безвізу. Володимир Зеленський затвердив, що він розуміє складність ситуації навколо безвізового режиму з Канадою. Під час свого виступу він зазначив, що Україна докладе зусиль, проте уже з оновленим парламентом, щоб запевнити щодо безпечності отримання спрощеної процедури перетину кордону для українців до Канади. Першим кроком президент України назвав угоду «про мобільність молоді» та інші освітні проекти, які анонсував на брифінгу, та затвердив що підписання угод відбудуться у найближчий час. Другий крок – приєднання України до програми TrustedTravel, що буде означати спрощену процедуру приїзду українців до Канади.

2.     Розширення Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою. Володимир Зеленський зазначив, а Джастін Трюдо підтвердив, про наміри розшрити сферу дії угоди про вільну торгівлю саме у сферах послуг та інвестицій. Користуючись можливістю, президент України запросив канадський бізнес до інвестицій в Україну.

3.     Співробітництво у військовій сфері. Володимир Зеленський зазначив, що основною метою для нього є досягнення миру. У свою чергу Трюдо підтримав президента України. Основним досягненням стало продовження канадської військової тренувальної місії в Україні UNIFIER до 2022 року

4.     Кіно. Зеленський, як людина із медіа-сфери, переймається ринками кіноіндустрії України. Тому, Україна та Канада врешті підписали спільну угоду про кіновиробництво, яка передбачає вихід українських фільмів на західний ринок. 

Також Володимир Зеленський під час відповіді на запитання журналіста промовився про підписання найближчим часом угоди про постачання в Україну бронетехніки.  Отож, загалом можна сказати, що переговори пройшли успішно, звичайно при умові, що всі пункти будуть виконані. 

 https://glavcom.ua

ФАКТОРИ РИЗИКУ

Можливість невиконання вищезазначених угод – мінімальна. Новообраний голова України та нині чинний прем’єр-міністр Канади, чия політична кар’єра може підійти до кінця через декілька місяців, знаходяться в такому часово-політичному періоді, коли кожному потрібна перемога. Немає права на провал. Будь-яка помилка приведе до значних наслідків. Проте, є щонайменше два запитання, відповіді на які можуть перервати позитивний шлях співробітництва між Україною та Канадою:

·      Повернення молодих українців з Канади до України. Справді, звучить досить красиво для України, але чи не буде проти віддати розумну, перспективну із якісною освітою молодь Канада?

·      Зміна політичного клімату в Канаді. Сьогодні соціологічні опитування в Канаді показують значні позиції Консервативної партії на майбутніх виборах. При всім відомому політично-управлінському принципу «нова влада – нові порядки», виникає питання: чи притримається й продовжить наступний уряд Канади домовленості «Зеленського-Трюдо»?

Зрештою, загалом оцінюючи зустріч Зеленського та Трюдо, можна сказати, що це перші хороші новини у справах МЗС для України з часу фіаско в ПАРЄ. Багато позитиву, достатньо домовленостей і величезна відповідальність перед українцями. Під час своєї інавгурації Володимир Зеленський заявив, що готовий видати громадянство України «усім, хто готовий будувати нову сильну й успішну Україну». Тому, зараз, на посольство України в Канаді лягає величезна відповідальність щодо інформативної політики перед третьою у світі за величиною спільнотою українців. Залишається сподіватись, що зустрічі такого рівня мають історичну силу в питаннях єднання українського народу.