PER ASPERA – AD ASTRA I THINK TANK

Ranked Best New Think Tank by 2020 Global Go To Think Tank Index

PER ASPERA – AD ASTRA I THINK TANK

Ranked Best New Think Tank by 2020 Global Go To Think Tank Index

еГолосування

Illustration


ТАРАС СТОРОЖИНЕЦЬКИЙ

ЕКСПЕРТ ADASTRA ANALYTICS

Рада – 4 – Діджиталізація Верховної Ради?

«Рада – 4» – це нова система голосування відбитком пальця у парламенті, яка, за словами новобраного депутата партії «Слуги Народу», має запрацювати після зимніх канікул ВР 2019 року. Проте, якщо поміркувати, можна дійти до запитань: чи зможе нова система, навіть за успішної реалізації, вирішити проблему кнопкодавства? Чому «Рада – 4» це 50% успіху прийняття законопроекту? І чи це не чергові «казочки», на кшталт гіперлупу, в Україні?

Сканер відбитку пальця у кріслі народного депутата це 50% запоруки прийняття успішного законопроекту

Тарас Сторожинецький

Плюси та мінуси

«Рада – 4» являє собою ідентифікацію голосу депутата шляхом сканування відбитку пальця. Дана система фактично має перешкоджати «недоброчесним політикам» займатись лиходійством. Адже за демократичними принципами, голос відсутнього сусіда по фракції має залишитись його власною справою. 

Плюси

- Система дозволяє вберегти сесійні скликання від фальшивого голосування.
- Після запровадження «Ради – 4» мейнстримні настрої можуть прокинутись в інших обласних центрах. Це спровокує до діджиталізації всієї законодавчої системи України.
- Сканування відбитків пальців вже давно розвинута технологія, тому інвестувати в її розвиток не потрібно.

Мінуси

- Даний апгрейд Верховної Ради потребуватиме невизначеної кількості коштів та часу. За словами Руслана Стефанчука, «Рада – 4» запрацює лише зимою. Отже 5 місяців роботи Ради ХІ скликання будуть працювати старим режимом, а це доволі довгий термін
- Нововведення не вирішить проблему прогулів. Тому це питання все ще є відкритим перед новою владою.  

Досвід Великої Британії. Політичний етикет

Взагалі система відбитків пальців у парламентах європейських країн не є обов’язковим додатком. Велику роль відіграє саме принципи моралі та етикету. Наприклад у парламенті Великої Британії приймають закони вигуками: «Так» або «Ні» (у Палаті громад), або «Згодний» чи «Не згодний» (у Палаті Лордів). Це може виявитись дивним, проте це працює. Багатолітня історія становлення демократичного режиму в монархічній країні є просто неперевершено. Для справжнього британця пропустити засідання Палати є справжнім сором. Отже технологічний прогрес є доволі привабливим, проте моральні принципи викарбовуються роками.

Пусті слова?

Варто зазначити, що в історії України зустрічалось доволі багато випадків, коли народ тішили технологічними проектами, які повинні були запрацювати через рік, два після анонсу. Одним з таких проектів є гіперлуп, який за прогнозами має бути завершений ближче до кінця 2021 року. Проте цей проект наразі припадає пилом в українському інформаційному просторі. Тож чи не виявиться проект «Рада – 4» аналогічним надшвидкісному транспорту? Сама реалізація проекту не є надто важким завданням. Відповідне фінансування та "незатягування" процесу обов’язково призведе до його успішної реалізації, а запорукою успіху системи відбитків пальця - є постійне обговорення з боку ЗМІ проблематики ВРУ, як політичного інстититуту, вцілому.