Загальні вибори в Мексиці: чи змінить нова адміністрація позицію щодо антиросійських санкцій?
Нещодавні загальні вибори в Мексиці привели до значної перемоги лівої політичної партії MORENA (Movimiento Regeneración Nacional) та її союзників, забезпечивши значну більшість у Конгресі. Кандидат від правлячої партії Клаудія Шейнбаум перемогла на посту президента, пообіцявши продовжити політику свого попередника Андреса Мануеля Лопеса Обрадора. Незважаючи на економічні проблеми, зокрема пов’язані із зайнятістю, міграцією та промисловим розвитком, а також залежності від стратегічного діалогу з США, Мексика, швидше за все, зберігатиме позицію нейтралітету та невтручання, уникаючи участі в санкціях проти Росії. Виграш провладної партії на всіх рівнях – від губернаторів до Президента, законодавчої гілки влади свідчить про бажання громадян дати ще один мандат на подолання внутрішніх викликів – дуже важкої економічної кризи, міграції та організованої злочинності, уникаючи питань зовнішньої політики.
Після 6 років президентства Обрадора, Мексика опинилась в ситуації надії, що її порядок денний на міжнародній арені може змінитись. Однак, на думку багатьох мексиканських політологів та оглядачів, змін очікувати не варто. Проаналізувавши виборчі кампанії усіх основних кандидатів, лише Альварес Майнес, кандидат від центристської Movimiento Ciudadano, який обійняв третє місце з результатом 9,9%, завдяки своїй підготовці як міжнародник, був єдиним кандидатом, який висловлював свою думку щодо участі Мексики в мирному врегулюванні щодо основних точок напруги в світі, таких як російська агресія в Україні та палестино-ізраїльський конфлікт. Але лише його освіта як міжнародника не допомогла йому завоювати серця мексиканських виборців: його політичний досвід ведення передвиборчих кампаній виявився дуже поверхневим та слабким. Завершення політики нібито «ізоляціонізму» попередньої президентської адміністрації, кандидат Майнес пов’язував з можливістю виходу Мексики на глобальний ринок інвестиції і більшої участі в підтримці демократії та зростанням підтримки з боку США щодо вирішення більшості економічних внутрішніх проблем Мексики.
Цікаво знати: Національна свідомість та політика памʼяті в Мексиці
Окрім того, усі кандидати оминули своєю увагою і майбутні вибори у США, і можливе обрання Дональда Трампа Президентом, обмежившись лише заявами про «продовження успішної співпраці з США колишнього президента Обрадора щодо протидії нелегальній міграції та боротьби з організованою злочинністю». Цікавою в цьому ключі є позиція вже обраної Президентки Шейнбаум, яка перед виборами у інтерв’ю інформаційній агенції Bloomberg заявила, що найкращий спосіб утримати людей від своїх домівок – це співпрацювати в економічному розвитку з усіма партнерами, хто бажає інвестувати в мир, особливо це наш найближчий партнер – США, незалежно чи це буде Байден чи Трамп». Ці слова зрештою наштовхують на висновок про небажання будь-яких потенційних змін у зовнішньополітичному треку, адже головним питанням для Мексики є економічний ріст та добробут всередині, а тому читається, що busіness as usual і торгувати з усіма «потенційними партнерами» - це нормально, незважаючи на порушення засадничих принципів міжнародного співтовариства. Але про це далі.
Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор і президент США Дональд Трамп виступають із спільними заявами в Крос-холлі Білого дому перед спільною робочою вечерею в Білому домі у Вашингтоні, США, 8 липня 2020 р. REUTERS/Kevin Lamarque
Перед новим мексиканським президентом постає дилема: або повністю повернутись до доктрини Естради (про принцип невтручання Мексики у внутрішні справи інших держав), яка записана в Конституції Мексики, та яку колишній Президент часто порушував (критика уряду Перу, або критика політико-економічних ідей Президента Аргентини Мілея і т.д.); або ж вибудовувати нову систему зовнішньополітичної діяльності.
У своїй переможній промові, обрана Президентка Мексики Шейнбаум заявила, що продовжуватиме політику «невтручання» та «співпраці» з іншими країнами: «З США будуть відносини дружби, взаємної поваги та рівності, як це було досі. І ми завжди будемо захищати мексиканців, які перебувають по той бік кордону…також ми продовжуватимемо розширювати наші дружні відносини разом з усім світом».
Вас може зацікавити: «Новий початок старої дружби»: вектори співпраці ЄС і Латинської Америки та саміт ЄС-СЕЛАК»
Проводячи екскурс в історію, слід нагадати, що в лютому 2022 року, Президент Обрадор політично засудив агресію Росії проти України, однак виступив проти політики санкцій, ізоляції та економічного послаблення агресора. В цьому і проявляється вся амбівалентність зовнішньої політики попередньої президентської адміністрації: Мексика проголосувала за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН про засудження агресії Росії 2 березня 2022 року, і навіть виступила ініціатором поправки про необхідність гуманітарної допомоги українському народові, але згодом утрималась проти виключення Росії з Ради ООН з прав людини. У той же час, тодішня Міністр економіки Тетяна Клутьє Каррільо вирішила «втекти» від двозначностей, запропонувавши в березні 2022 року контролювати експорт продукції подвійного призначення до Росії та Білорусі. Хоча ініціативу відкинули, схоже тоді Мексика вперше задумалась про те як відіграти свою особливу роль і збільшити власну силу у латиноамериканському регіоні, при цьому використовуючи напівзаходи.
Життєво необхідне співробітництво з США для Мексики довгий час «не псувалось» питанням російської агресії в Україні, але в березні 2022 року депутати від провладної партії МОРЕНО (Movimiento Regeneración Nacional) створили парламентську групу дружби з Росією, і цей крок отримав першу гостру реакцію від північного сусіда Мексики. Посол США в Мексиці Кен Салазар тоді заявив, що необхідно бути разом, в т.ч. і в питанні реакції на жахливу війну Росії проти українського народу. Та Президент Байден продовжує віддавати пріоритет внутрішнім питанням Мексики у двосторонньому порядку денному, рятуючи президентську адміністрацію Мексики в цілому. Але питання війни в Україні не зможе довгий час бути винесеним за дужки, і Мексиці прийдеться визначатись, без чого неможливе лідерство Мексики в латиноамериканському регіоні. Особливо, коли до влади прийшла нова президентська адміністрація Клаудії Шейнбаум, яка відома тим, що буде продовжувати основні тенденції політики Обрадора.
В питанні неучасті Мексики в санкційній коаліції проти Росії, неможливо пройти повз підтримку та зростання впливу Росії в різних сферах. За словами українського посла в Мексиці Оксани Драмарецької, російський вплив в медіа, в проведені дезінформаційних кампаній в Мексиці просто шалений. Мексика одна з небагатьох держав латиноамериканського регіону, яка в свій час дозволила використання російської вакцини проти COVID-19 для населення, не дивлячись на певну протидію, яку проводили Сполучені Штати Америки. Також колишній президент Обрадор у вересні 2023 року особисто запросив та дозволив участь російських військових у параді до Дня незалежності Мексики, а також погодився на розширення штату Посольства Росії в Мехіко, що дозволило Росії збільшити чисельність чинних військових Збройних сил Росії, які працюють як аташе з питань оборони аж до 11! осіб, про що висловлював неодноразово своє занепокоєння Державний департамент США. До прикладу, у посольстві США у Мексиці працюють лише 4 військових аташе. Посольство Франції також має від 3 до 4, як і в більшості країн, які мають дипломатичні представництва на території Мексики. Не секрет, що аташе з питань оборони російських посольств в іноземних державах, як показала вже практика, це кадрові військові розвідники, а тому така показова активність в Мексиці і мовчазна згода чинної влади – все це передасться у спадок проблем новообраній Президентці Шейнбаум.
Можемо припустити, що така політика щодо Росії є також елементом протидії посиленню ролі США в Мексиці, однак все може змінитись після президентських виборів в США, коли перед Президенткою Шейнбаум постане питання: чи продовжить США закривати очі на таку позицію і допомагати вирішити Мексиці її внутрішні проблеми, чи пов’яжуть таку життєво необхідну співпрацю з умовою більш активної зовнішньополітичної політики, зокрема щодо захисту питань демократії у світі, що буде включати відповідну реакцію щодо Росії, ХАМАС та інших питань.
Відмова попередньої президентської адміністрації приєднатись до будь-яких офіційних чи неофіційних санкцій проти Росії завжди виправдовувалась політикою нейтралітету та невтручанням у внутрішні справи інших урядів, однак має місце занепокоєння позиція не політичних кіл, а економічних та бізнесових, які не обтяжені «дипломатичною мовою». Керівництво Національної промислової палати Мексики брало участь у ХХVII Петербурзькому міжнародному економічному форумі 5-8 червня 2024 року і відзначилось неоднозначними заявами. За словами представника мексиканських промисловців, вони раді, що новообрана президетка Шейнбаум є представником наукових кіл, а тому точно знає як правильно і дуже технічно вибудовувати промислову та економічну міжнародну кооперацію, особливо з Росією. Мексика і Росія зможуть подолати всі перешкоди і виклики в міжнародній фінансовій системі, щоб збільшити торгові відносини, які досі становлять близько 2 мільярдів доларів на рік. Мексиканські промисловці очікують від нової президентської адміністрації запуску програми з побудови нових промислових альянсів з Росією і створенню нових економічних продуктів, називаючи при цьому успішним прикладом роботу мексиканського гіганта в сфері виробнитцва тортильї та обробки кукурудзи – Gruma. Gruma - найбільший виробник кукурудзяного борошна та тортильї у світі. Її торгові марки включають Mission Foods, Maseca та Guerrero.
Генеральниq директор Головного управління з питань Європи Міністерства закордонних справ Мексики Бернардо Агілар Кальво на ХХVII Петербурзькому міжнародному економічному форумі. 5-8 червня 2024 року. Gobierno de México
З відкритих джерел можемо простежити, що дана компанія з 2017 році розширює власне виробництво та виробничі потужності в Росії. Компанія є найбільшим мексиканським інвестором у Московській області. Загальний обсяг здійснених інвестицій у будівництво нового заводу "Мішн фудс Ступіно" в Московській області перевищив $50 млн. Однак в березні 2022 році компанія призупинила свої інвестиційні плани щодо розширення виробничих потужностей у Ступіно та в Новосибірську. Проте вона також заявила, що виробництво продовжує працювати, щоб запобігти перебої з постачанням продовольства до країн Східної Європи та Центральної Азії, таких як Казахстан, Азербайджан, Узбекистан, Вірменія та Молдова. Вже в січні 2023 року, відповідно до відкритої інформації на сайті Роспатент, Gruma реєструє в Росії товарні знаки AZTECA та AZTEKA MILLING. Але не безпосередньо, а через свою італійську «дочку» NDF Azteca Milling Europe. В Україні Gruma працює через “українську дочку” - Altera Azteca Milling Ukraine LLC, основні потужності якої розташовані в Черкасах.
Також мексиканські промисловці висловили зацікавленість щодо співпраці з Росією в аерокосмічній, автомобільній, металургійній сферах та заявили, що у рамках Форуму було підписано дві угоди між мексиканськими та російськими компаніями.
Враховуючи всі ці факти, лише Мексика та її нова президентська адміністрація повинна вирішити свою майбутню роль: або продовжуючи популістські яскраві дії, в т.ч в зовнішньополітичному треку, створюючи нові альянси з Росією та Китаєм задля «прояву власного суверенітету», або консолідувавши всі сили, можливості та потужності відновити віру мексиканців в державу загального добробуту, борця з організованою злочинністю та підтримки демократії й верховенства права як головних орієнтирів для довіри міжнародних партнерів, зокрема США. Як сказав під час одного з виступів Володимир Зеленський: «…політика нейтралітету Мексики не повинна означати байдужість».
ВИСНОВКИ:
1. Україні не слід поки що очікувати разючої зміни в зовнішній політиці Мексики, зокрема щодо питань санкції проти Росії, чи більшої підтримки України у протидії російській агресії. Однак до виборів в США, нова президентська адміністрація може утриматись від нових кроків з посилення політичного, економічного, соціального діалогу з Москвою, тим самим продемонструвавши свій пріоритет в політиці та амбіції в регіоні. Тому Україні слід розробити стратегічний діалог з новою адміністрацією Мексики, запропонувавши допомогу та обмін досвідом у вирішенні економічних і соціальних проблем. Це може включати спільні проекти у сфері зайнятості, міграції та промислового розвитку, що відповідає пріоритетам нової президентської адміністрації Мексики.
2. Внутрішні економічні питання, ймовірно, домінуватимуть у порядку денному, обмежуючи готовність нової адміністрації брати участь у зовнішніх конфліктах або підтримувати міжнародні санкції, які можуть негативно вплинути на економічні інтереси Мексики. Зважаючи на це, Україні слід активно співпрацювати з США та ЄС як двома найбільшими економічними партнерами Мексики для впливу на її політику щодо Росії. Спільні дипломатичні зусилля можуть допомогти зменшити російський вплив у Мексиці та сприяти її залученню до антиросійської коаліції.
3. Росія продовжує здійснювати значний вплив у Мексиці через економічну співпрацю та кампанії з дезінформації, що ускладнює спроби змінити позицію Мексики в бік більш активної підтримки України та санкцій проти Росії. Україні необхідно провести активну інформаційну кампанію, яка б дискредитувала російську присутність на промисловому ринку Мексики і підкреслювала негативні аспекти співпраці з Росією. Це може включати викриття компаній, які співпрацюють з Росією (наприклад, компанія Gruma) та повернутись до питання створення Мексикою моніторингу обходу санкцій та постачання товарів подвійного призначення до Росії. Україні також важливо створити та підтримувати коаліції з мексиканськими громадськими організаціями, медіа (Infobae, Semana, El Sol del Mexico, Télam, Excelsior, Eje Central) та політичними силами (Movimiento Ciudadano, Partido de la Revolución Democrática), які виступають за демократичні цінності та протидію російському впливу.
Автор — Веселовський Богдан, PhDr. (міжнародне право), Expert Fellow ADASTRA Fellows Think Tank Ukraine
Сподобався доробок? Підтримайте нас, ставши патроном ADASTRA. Долучаймось до розвитку вітчизняної аналітики разом!